Новини

2023 р.

10.04.2023.

У квітні 2023 р. провідний науковий співробітник ІТМ НАНУ і ДКАУ Прядко Н. С. приймала участь в конкурсі "Книга від вченого".

Її презентацію опубліковали на офіційній сторінці Офісу підтримки вченого. Переглянути її можна тут:

https://www.facebook.com/scholarsupportoffice

<===============================================================>

03.04.2023.

Український державний університет науки і технологій запрошує взяти участь в роботі 82-ї Міжнародної науково-практичної конференції "ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ", яка відбудеться 20-21 квітня 2023 року. Детальніше:

https://diit.edu.ua/news/21-03-2023-82-mizhnarodna-naukovo-praktichna-konferentsiya

http://ust.edu.ua/documents/files/uploads/informaczijnyj-lyst-ua-zrobyty.pdf

<===============================================================>

30.03.2023.

Підтримуючи наукову спільноту України в умовах війни, видавництво Bentham Science продовжило українським закладам вищої освіти та науковим установам безкоштовний тестовий доступ до своїх електронних ресурсів до 31 грудня 2023 р.

Bentham Science - видавець рецензованої наукової літератури в галузях фармакології та медицини, технічних та суспільних наук. На сьогодні Bentham Science видає понад 130 наукових рецензованих журналів, переважна більшість яких індексуються провідними бібліографічними базами даних.

Більше інформації за посиланням:

https://dntb.gov.ua/bentham-science

<===============================================================>

15.02.2023.

Друзі, з любов'ю до України запрошуємо вас підписати відкритого листа науковців України та діаспори (так, ваші підписи все ще можна долучати):

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSc9l3Fh9QyXx.../viewform

"Минає рік від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Війна набуває довготривалого і наджорстокого терористичного характеру. Час переглянути роль російської науки у війні та посилити супротив кремлівському режиму на науковому фронті", - йдеться у листі.

Український і англійський тексти доступні на сайті:

https://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx...

Перелік підписантів:

https://docs.google.com/.../1lCpzJgaTqhZMxuIUpzLP.../edit...

Підтримаймо надважливу ініціативу!

<===============================================================>

04.01.2023.

Довгострокова програма підтримки українських науково-дослідницьких груп від Польської академії наук

Польська академія наук у співпраці з міжнародними партнерами оголошують довгострокову програму підтримки українських науково-дослідницьких груп.

Програма має на меті грантову підтримку проєктів науково-дослідницьких колективів на чолі з українським керівником. Провідний український дослідник, який керуватиме групою у складі п’яти науковців, проводитиме дослідження в одному з інститутів Польської академії наук і матиме можливість формувати свої дослідницькі команди. Члени дослідницької групи можуть виконувати свої наукові завдання в Україні.

Термін реалізації проєктів – до трьох років з фінансуванням 200 тис. дол. на рік. Заявки на конкурс можуть подавати науковці, що мають українське громадянство, та вчені, які працювали в українських наукових установах станом на початок війни 24 лютого 2022 року.

Граничний термін подання заявок 16 січня 2023 року.

З детальними умовами конкурсу можна ознайомитись на сайті Польської академії наук:

https://pan.pl/en/long-term-program-to-support-ukrainian-research-teams/

<===============================================================>

03.01.2023.

Шановні наукові співробітники!

На сайті ГО АЄІ розміщено аналітичний опис інструментів Європейської інноваційної ради Pathfinder, Transition та Accelerator

Опис також містить пояснення процедур та етапів підготовки заявок.

Цей матеріал може бути корисний для бізнесу і сфери науки.

Доступ за посиланням: https://aei.org.ua/eic-instrumentiv-pathfinder-transition-ta-accelerator-programi-gorizont-ievropa

Зверніть увагу на бази з описами діючих проєктів:

<===============================================================>

2022 р.

21.11.2022.

Із 20 листопада до 20 грудня ГО «Вікімедіа Україна» проведе Конкурс наукових зображень 2022.

Його мета — зібрати світлини та графічні матеріали, що документують світ науки.

Цьогоріч конкурсанти будуть змагатися у п’ятьох номінаціях: «Люди в науці», «Мікроскопія», «Живі організми», «Нефотографічні зображення», «Загальна категорія».

Подані роботи оцінюватиме кваліфіковане журі, до складу якого входять спеціалісти із різних галузей знань. У кожній номінації буде визначено до п’яти переможців. Усі вони отримають дипломи та подарункові сертифікати інтернет-магазину на вибір.

Зверніть увагу: з міркувань безпеки під час воєнного стану до категорій «Живі організми», «Люди в науці», «Загальна категорія» приймаються лише зображення, зроблені до 1 вересня 2022 року включно.

Рекомендуємо ознайомитися з відеоінструкцією для участі у цьогорічному конкурсі: https://youtu.be/QclfGhxEOVM

Детальніше читайте у нашій статті: https://blog.wikimedia.org.ua/2022/11/16/science-competition/

Сторінка конкурсу у Вікісховищі: http://sciencephoto.wikimedia.org.ua/

<===============================================================>

14.11.2022.

Шановні науковці Інституту!

Актуальна інформація про грантові конкурси Національного фонду досліджень України, можливості отримання допомоги від іноземних наукових та інших установ регулярно оприлюднюється на інформаційних ресурсах Фонду, зокрема:

Facebook: https://www.facebook.com/UANRFU

Telegram: https://t.me/NRFUkraine

Twitter: https://twitter.com/NRFUkraine

Youtube https://www.youtube.com/channel/UCnVUUZHw1ReTiXHRID3ghgw

<===============================================================>

11.11.2022.

Шановні наукові співробітники!

Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова запрошує Вас взяти участь у третьому етапі "Космос для людства" другої науково-практичної Інтернет-конференції "Космічні горизонти".

Конференція орієнтована на молодих вчених, фахівців, аспірантів, здобувачів освіти та студентів, які займаються і цікавляться проблемами космосу.

Заявки та тези доповідей на участь у третьому етапі конференції приймаються до 27 листопада 2022 року.

Підсумки конференції відбудуться 3 грудня 2022 року.

Автори забезпечуються збірником матеріалів конференції та відповідними сертифікатами виключно у електронному варіанті.

Вимоги до оформлення тез доповідей та за іншою інформацією по конференції можна ознайомитись на нашому сайті http://www.space-horisons.org.ua або за моб. тел. 097-423-32-42.

<===============================================================>

20.10.2022.

До 1 листопада триває приймання заявок для участі у програмі FULBRIGHT RESEARCH AND DEVELOPMENT PROGRAM (FRDP): Проведення досліджень в університетах США тривалістю від шести до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь особи віком до 45 років з дворічним професійним досвідом: викладачі; аспіранти та дослідники, які ще не мають наукового ступеня; кандидати наук; адміністратори вищих навчальних закладів; співробітники науково-дослідних установ; журналісти; фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи; спеціалісти у сфері управління культурою; працівники громадських організацій: https://fulbright.org.ua/uk/fulbright-research-and-development-program/.

У четвер, 20 жовтня, о 20:00, Програма імені Фулбрайта запрошує всіх зацікавлених на онлайн презентацію програми для молодих дослідників та викладачів Fulbright Research and Development Program (FRDP) 2023-2024. Презентації відбуватимуться на платформі ZOOM. Зареєстровані учасники отримають деталі участі на електронну адресу, вказану у реєстраційній формі, за годину до початку зустрічі.

Реєстрація за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdgIirnCY386vGri_OCYm-WYdOGHVT6l5BN4ywyVUcSj6RF2w/viewform.

Інформацію можна буде також знайти на фейсбук-сторінці Програми ім. Фулбрайта: https://www.facebook.com/events/793452788601229?ref=newsfeed

<===============================================================>

17.10.2022.

МОН пропонує для громадського обговорення проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 261» | Міністерство освіти і науки України. Детальніше за посиланням на веб-сайті МОН України:

https://mon.gov.ua/ua/news/mon-proponuye-dlya-gromadskogo-obgovorennya-proyekt-postanovi-kmu-pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-23-bereznya-2016-r-261

<===============================================================>

03.10.2022.

NGO Agency of European Innovations проводять друге опитування українських науковців. Запрошуємо науковців ІТМ прийняти участь у цьому заході:

https://uasciencereload.limesurvey.net/973914

Перша хвиля охопила понад 2000 науковців і дозволила встановити основні потреби та реальну ситуацію, яка виникла в перші місяці війни.

Вона стала підгрунтям для формування запитів про створення програм допомоги українським науковцям (Simons Foundation, DAAD, US Embassy in Ukraine) та отримала розголос на тематичних конференціях( "European response to the crisis facing Ukrainian students, scholars, and scientists") в пресі (Куншт, Дзеркало тижня,Science|Business) та відображена у наукових дослідженнях. Ми дякуємо всім, хто взяв участь у першій хвилі опитування.

Проте, ситуація стрімко змінюється і важливо оцінити динаміку зміни ситуації.

Адже це дозволить лобіювати одержання ефективної допомоги більшій кількості науковців.

Опитування є анонімним, його результати будуть використані в узагальненому вигляді. Це потребуватиме до 15 хвилин Вашого часу. Результати першої хвилі опитування можна переглянути на сайті UAScience.Reload (контактна інформація проєкту наприкінці анкети).

<===============================================================>

26.08.2022.

МОН розмістив для громадського обговорення проєкт Плану відновлення освіти і науки України

Цей проект готувала робоча група з питань освіти і науки при Національній раді з відновлення України від наслідків війни. Більше інформації за посиланням:

https://mon.gov.ua/ua/news/mon-proponuye-dlya-gromadskogo-obgovorennya-proyekt-planu-vidnovlennya-ukrayini-v-chastini-osviti-i-nauki

Зауваження і пропозиції до проєкту Плану відновлення України просимо надсилати до 03 вересня 2022 року. Форми подання зауважень та пропозицій є на сторінці МОН (див.вище)

<===============================================================>

16.08.2022.

Шановні колеги!

23 серпня з 14.00 до 15.30 ГО АЄІ планує провести відкритий вебінар на тему "Гранти EIC на дослідження та інновації: інструменти Pathfinder & Transition"

В лютому 2022 року Комісія ухвалила наступну річну робочу програму Європейської інноваційної ради (EIC), в якій представлено можливості фінансування на суму понад 1,7 мільярд євро через конкурси 2022 року.

Перші конкурси EIC розпочались у 2021 року, ця третя основна частина програми "Горизонт Європа" має загальний бюджет у обсязі понад 10 мільярдів євро на 2021 - 2027 роки. У червні 2022 року у робоча програму EIC було внесено ряд доповнень, серед яких відкриття додаткового конкурсу пропозицій, спрямованих на інноваційну високотехнологічну спільноту України, яка має міцний потенціал для створення проривних інновацій. Разом з тим українські організації мають можливість подавати свої проєктні заявки на всі інструменти Європейської інноваційної ради: Pathfinder, Transition та Accelerator.

Вебінар проводиться в рамках проєкту "Підвищення поінформованості українських організацій про можливості участі у дослідницьких та інноваційних програмах ЄС", фінансуєтсья Європейським Союзом та Міжнародним Фондом "Відродження" в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

Деталі заходу та реєстрація на сторінці ГО АЄІ: https://aei.org.ua/zaluchennya-finansuvannya-na-spilni-proiekti-nauki-i-biznesu-cherez-grantovi-instrumenti-ievropejskoi-innovacijnoi-radi/?fbclid=IwAR3VbH0JoGfhqwy_OzTdXRTT8LORgFQEN54rJMcZYetFK8VWLd7tDdwv6OU

Ви також можете поширити серед колег подію у Facebook: https://www.facebook.com/events/395801309328527

Посилання на ZOOM буде надаватись в порядку часу реєстрації.

Участь є безкоштовною за умови попередньої реєстрації за посиланням: https://forms.gle/VNVczw8uFkXwXm4DA

<===============================================================>

01.08.2022.

Агенція Європейських Інновацій разом з партнерами розпочинає виконання короткотермінового (01.08. - 31.12.2022) проєкту "Підвищення поінформованості українських організацій про можливості участі у дослідницьких та інноваційних програмах ЄС".

Реєстрація через опитувальну анкету:

https://aei.org.ua/opituvannya-potreb-v-informacii-pro-doslidnicki-ta-innovacijni-programi-ies/

або тут: https://forms.gle/g5ErG655kD1pYxs88

Проєкт має на меті залучити ширше коло українських організацій до участі у конкурсах дослідницьких та інноваційних програм ЄС через комплекс заходів з інформаційної та консультативної підтримки, а також просування партнерських профілів українських організацій у міжнародних інноваційних мережах та базах. Плануємо разом з активними організаціями ідентифікувати основні бар'єри та труднощі українських організацій щодо підготовки та виконання дослідницьких та інноваційних проєктів у рамках програм ЄС та надати рекомендації ключовим стейкхолдерам України та ЄС.

Основна увага у проєкті буде надаватись конкурсам програми Горизонт Європа, а також дотичних до неї програм, таких як COST, LIFE, Digital Europe, EU4Health та інших.

З детальним описом проєкту Ви можете ознайомитись за посиланням:

https://aei.org.ua/portfolio/pidtrimka-uchasti-u-programah-eu/

Хочемо звернути вашу увагу на сервіси, які проєкт пропонує українським організаціям:

1) Можливість участі у інформаційних та тренувальних заходах. Будуть детально представлені конкурси програм, які відкриті для подання у 2022 році та очікувані конкурси у 2023-2024рр

2) Надання допомоги в ідентифікації релевантних тематичних конкурсів, формуванні партнерських профілів та їх просуванні у міжнародних інноваційних та дослідницьких мережах

3) Консультації з різних аспектів підготовки проектних заявок

4) Спільний пошук рішень подолання труднощів, які виникатимуть в ході підготовки проєктних заявок чи реалізації акцептованих проєктів

5) Проведення цільових заходів, відповідно до потреб українських організацій

Всі сервіси проєкту будуть надаватись українським організаціям на безкоштовній основі, за умови виконання реєстраційних процедур.

<===============================================================>

27.06.2022.

Запрошуємо всіх наукових співробітників взяти участь у 1-ій Міжнародній науково-практичній інтернет-конференції "Відкриття нових горизонтів у науці та перспективи впровадження інновацій", яка відбудеться 7-8 липня 2022 року.

Надсилайте свої доповіді до 7 липня на адресу: wayscience@ukr.net

Долучайтесь до нас:

Facebook: https://www.facebook.com/JournalWayScience/

https://www.facebook.com/WayScience

Telegram: https://t.me/wayscience

Whatsapp: https://chat.whatsapp.com/D25xhz9GIrv3kEWUyCxxIr

Скачати інформаційний лист: http://www.wayscience.com/wp-content/uploads/2022/06/Conference-7-8-July-2022.pdf

<===============================================================>

22.06.2022.

21.06.2022р. в рамках Digital Assebmly з 18.30 за Києвом відбулось окреме засідання по темі цифрового розвитку України

Програма та доступ в онлайні за посиланням:

https://digitalassembly2022.captag.events/DRIW01/#/agenda

<===============================================================>

3.04.2022.

Шановні колеги!

Просимо Вас взяти участь в опитуванні з метою визначення потреб учених, які наразі перебувають в Україні під час воєнних дій, або виїхали на тимчасове перебування в іншу країну. Опитування є початковим етапом проєкту UAScience.Reload, ініціатори якого прагнуть максимально допомогти кожному вченому з України в ці складні часи та планують організувати всебічну підтримку української науки, залучивши усіх стейкголдерів, у т.ч. міжнародних партнерів.

Опитування є анонімним, його результати будуть використані в узагальненому вигляді. Це потребуватиме до 15 хвилин Вашого часу.

Проєкт UAScience.Reload ("Українська наука: перезавантаження") започатковано ініціативною групою, яка складається з представників різних організацій - Київський академічний університет, Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, ГО "Клуб економістів", ДВНЗ "КНЕУ ім. Вадима Гетьмана", ГО "Агенція європейських інновацій", НУ "Києво-могилянська академія", Інститут математики НАН України, Ukrainian Emerging Leaders Program, University of Utah Health, Національний фонд досліджень України, National Erasmus+ Office in Ukraine & HERE team, БФ "Інтелектуальна перспектива" та інші. Проєкт передбачає розробку рекомендацій для державних органів, наукових установ, закладів вищої освіти та інших організацій України, а також таких організацій за кордоном та міжнародних інституцій для підтримки української науки.

Посилання на опитування:

https://www.uascience-reload.org/opytuvannya/

Контактна особа: Юрій Халавка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

y.khalavka@chnu.edu.ua

Yuriy Khalavka
Department of General Chemistry and Chemistry of Materials
Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University
Lesya Ukrainka St. 25, Office 100
58002, Chernivtsi, Ukraine

<===============================================================>

23.02.2022.

В США запущено ракету, частину якої було виготовлено "Південмашем".

В суботу, 19 лютого, о 19:39 за київським часом, відбувся черговий успішний пуск ракети-носія "Антарес" з космодрому Воллопс (Вірджинія).

Це сімнадцята місія (NG-17) за весь час існування проекту.

На цей раз у рамках місії на борт МКС буде доставлено:

Українські підприємства забезпечують авторське супроводження робіт з підготовки до пуску в США та в Україні. У цих роботах приймають участь спеціалісти Yuzhnoye State Design Office, ДП "ВО Південмаш", НПП "Хартрон-АРКОС".

Де дивитись: https://www.youtube.com/watch?v=bs50Id0_qSo

<===============================================================>

18.02.2022.

Науковці Інституту запрошуються до участі у семінарі " Використання електронних дослідницьких інфраструктур для реалізації міжнародних науково-технічних проєктів"..

Дата і час: 23 лютого, 15.00-17.00 онлайн у форматі ZOOM конференції

Організатори заходу:

Участь є безплатною за умови попередньої реєстрації за посиланням: https://forms.gle/HVrq7rQGAsardWXK8

Семінар проводиться в системі ZOOM. У наявній у нас версії ми ми можемо надати одночасний доступ щонайбільше 100 учасникам. Якщо бажаючих взяти участь у семінарі буде більше, то тоді ми організуємо онлайн трансляцію у Facebook на сторінці ГО АЄІ у Facebook: https://www.facebook.com/InnoEU.UA

У фокусі семінару обговорення можливостей залучення українських організацій до участі у електронних дослідницьких інфраструктур, які підтримуються програмою Горизонт Європа; представлення основних складових елементів таких інфраструктур, а також обговорення шляхів використання інструментів для розвитку електронних інфраструктур, які може надати проєкт EaP Connect, учасником якого від України є Асоціація УРАН.

Учасники семінару також познайомляться з вимогами програми Горизонт Європа щодо відкритих публікацій та даних досліджень, функціонуванням європейської хмари відкритої науки, а також яким чином можна використовувати електронні дослідницькі інфраструктури для розвитку партнерства у сфері досліджень та інновацій.

<===============================================================>

13.02.2022.

Шановні колеги!

Із задоволенням інформуємо Вас про те, що розпочався прийом заявок для участі у черговому щорічному конкурсі на здобуття стипендії імені Фулбрайта Fulbright Visiting Scholar Program 2023-2024.

Fulbright Visiting Scholar Program дозволяє проводити дослідження в університетах США, дослідницьких центрах, бібліотеках, музеях, архівах тощо від трьох до дев'яти місяців.

Кваліфікаційні вимоги. У конкурсі можуть брати участь:

Області спеціалізації: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни.

Загальні вимоги до кандидатів:

Умови гранту:

Кінцевий термін подання заявок - 15 жовтня 2022 року.

Докладно про Програму, перелік документів для участі у конкурсі та вимоги до їх оформлення, а також про хід конкурсного відбору за посиланням: https://fulbright.org.ua/uk/fulbright-visiting-scholar-program/.

Щоб отримати уявлення про Програму, радимо переглянути відгуки та описи дослідницьких проектів учасників минулих років, розміщених на сторінках Вісників Фулбрайта та викладених у Facebook

<===============================================================>

2021 р.

13.12.2021.

9 грудня 2021 року в м. Києві, в залі засідань Президії Національної академії наук України, відбулося засідання Координаційної ради з організації спільних робіт ДП "КБ "Південне" та наукових установ НАН України. У засіданні взяли участь члени Координаційної ради, запрошені працівники наукових установ НАН України та ДП "КБ "Південне".

Заслухавши та обговоривши доповіді співголів Координаційної ради першого віце-президента НАН України академіка НАН України В. П. Горбуліна, Генерального директора ДП "КБ "Південне" О. П. Кушнарьова та керівників робочих груп щодо стану виконання плану спільної науково-дослідної діяльності на 2021 рік і задач на 2022 рік.

Успіхи вітчизняної космічної галузі багато в чому залежать від багаторічної співпраці інститутів НАН України та Конструкторського бюро "Південне".

<===============================================================>

07.12.2021.

3 грудня 2021 р. з 12.00 – 18.30 відбувся Інформаційний захід  «Horizon Europe Launch Day in Ukraine», що проводився Міністерством освіти і науки України з метою висвітлення та обговорення участі України у наступній Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (далі – Програма «Горизонт Європа»), а також інформування щодо успішного досвіду українських проектів у попередній Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020».

Захід відбувся у змішаному форматі: офлайн (до 100 учасників) та онлайн. Співробітники ІТМ НАНУ і ДКАУ приймали участь on-line.

Учасники події дізнатися та обговорили:

Круглий стіл був присвячений двом темам: "Фундаментальні дослідження як цінність у сучасному суспільстві" та "Фінансування фундаментальних досліджень та їх результати".

Питання, які обговорювалися доповідачами:

  • проведення фундаментальних досліджень університетами;
  • вплив змін у суспільстві на фундаментальні дослідження;
  • вплив прогресу у фундаментальних дослідженнях на розвиток суспільства;
  • джерела фінансування фундаментальних досліджень в Україні;
  • глобальне звітування щодо досліджень та розробки відповідного сучасного інструментарію та перспектива долучення до них України;
  • благодійні фонди для фінансування фундаментальних досліджень та альянс стейкголдерів.

    В обговоренні піднімались питання фінансування фундаментальних досліджень, зв'язку прикладних та фундаментальних тем, розробки критеріїв оцінки розробок.



    <===============================================================>

    3.07.2021

    В ІТМ НАНУ і ДКАУ відкрилась виставка робіт наших вчених, присвячена 30-річчю незалежності України. Виставку можна оглянути в бібліотеці Інституту.



    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2020 р.

    Проведено математичне моделювання кавітаційних автоколивань в стендовій гідравлічній системі з кавітуючим насосом рідинного ракетного двигуна (РРД) і визначено параметри кавітаційних автоколивань, які дозволили якісно і кількісно відобразити ті складні нестаціонарні динамічні процеси, які відбуваються при розвинених кавітаційних автоколиваннях в насосах РРД: реалізація режимів запирання в насосі (обмеження витрати), істотне зниження частот кавітаційних автоколивань в порівнянні з власними частотами коливань гідравлічної системи, слабкий вплив параметрів живлячого трубопроводу на частоти і амплітуди коливань параметрів. Показано, що характеристика режимів запирання насоса є специфічною нелінійністю, яка пов'язана з критичною кавітаційною течією рідини в насосі і може проявитися при значних амплітудах коливань параметрів. Встановлено, що ця характеристика при реалізації режимів запирання надає більший вплив на параметри кавітаційних коливань, ніж залежність об'єму кавітаційних каверн від тиску і витрати рідини на вході в насос, і є визначальною нелінійністю в насосній системі на зазначених режимах. (чл.-кор. НАН України О. В. Пилипенко, С. І. Долгополов). (Слайд 1)

    Слайд 1. Залежність розмаху кавітаційних автоколивань від тиску на вході в насос


    Слайд 2. Обтікання намагніченої сфери гіперзвуковим потоком розрідженої плазми ( U - швидкість потоку плазми; ВW - індукція магнітного поля)

    Розроблено процедури і схеми створення джерела власного магнітного поля об'єкта космічного сміття (ОКС) з індукцією 1,5 Тл з використанням системи спеціально згрупованих міні-магнітів. Експериментально встановлено: спеціально сфокусоване постійне магнітне поле формує в надзвуковому потоці розрідженої плазми зону збурення біля намагніченого твердого тіла, структура якої відповідає моделі Чепмена-Ферраро (структура магнітосфери Землі в потоці плазми сонячного вітру). Показано, що суперпозиція декількох спеціально згрупованих міні-магнітів збільшує величину електромагнітної сили опору ОКС в іоносфері Землі кратне кількості міні-магнітів. Визначено, що утилізацію ОКС "Vеspa" (Європейське космічне агентство, на орбіті з 2013 р., маса 100 кг) в щільних шарах атмосфери Землі може бути здійснено за 100 діб шляхом відведення з висоти 800 км на висоту 150 км з використанням електромагнітної сили опору, яку генерує власне магнітне поле ОКС. (В. О. Шувалов). (Слайд 2, Слайд 3)

    Слайд 3. Обтікання намагніченої сфери гіперзвуковим потоком розрідженої плазми ( U - швидкість потоку плазми; ВW - індукція магнітного поля)

    За результатами проведених теоретичних і експериментальних досліджень в інституті розроблено і створено нові високоефективні і надійні прилади зниження рівня звуку пострілу для легкої стрілецької зброї, виготовлення яких виконано із застосуванням сучасних матеріалів. Експериментальне відпрацювання запропонованих приладів проходило на полігонах Служби безпеки України та Національної гвардії України, де була підтверджена висока їх ефективність в порівнянні з аналогічними виробами провідних зарубіжних фірм-виробників. Показано, що характеристики розроблених приладів не поступаються, а багато в чому і перевершують кращі зразки зарубіжних аналогів. При цьому вартість зазначених виробів істотно нижче. Результати досліджень та розроблені прилади впроваджено в силових структурах України (СБУ та Національна гвардія), що підтверджено відповідними актами впровадження (Слайд 4).

    Слайд 4. Глушники для пістолетів, пістолет-кулеметів і автоматів

    15.10.2020. Щодо опитування стосовно створення Національної електронної науково-інформаційної системи

    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2019 р.


    Розроблено науково-методичне забезпечення для аналізу поздовжньої стійкості нової двоступеневої ракети космічного призначення "Циклон-4М", створюваної в даний час в ДП "КБ "Південне". Це забезпечення засноване на використанні теоретичного підходу до аналізу поздовжньої стійкості ракет, що розроблений в Інституті і не має аналогів у світовій практиці. Виконано теоретичний прогноз поздовжньої стійкості ракети. Показана можливість втрати поздовжньої стійкості ракети в польоті. Розроблено та видано в ДП "КБ "Південне" практичні рекомендації щодо забезпечення поздовжньої стійкості ракети шляхом встановлення демпфера поздовжніх коливань на вході в кожен двигун маршової багатодвигунної рідинної ракетної установки першого ступеня ракети (слайд 1).

    Слайд 1

    Для забезпечення наукового супроводу розробки нових технологічних пристроїв технічних систем ракетно-космічної техніки та енергетичного машинобудування відпрацьовано алгоритми маршового розрахунку надзвукових турбулентних течій газових та двофазних сумішей з урахуванням нерівновагих фізико-хімічних процесів. На базі цих алгоритмів створене програмне забезпечення, яке призначене для проведення досліджень газодинамічних процесів у технологічних пристроях різного призначення. Це програмне забезпечення налаштовано на розрахунок надзвукових течій у струменях, каналах та при надзвуковому обтіканні тіл у наближеннях в'язкого шару та вузького каналу з можливістю використання різних моделей турбулентності. Програма розрахунку течії в струмені продуктів згорання реактивного двигуна з подачею води в тіло струменя використовується в ДП "КБ "Південне" (слайд 2).

    Слайд 2

    22.01.2018 Про організацію виборів директора інституту

    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2017 р.


    На плазмодинамічному стенді ІТМ НАНУ і ДКАУ, який має статус наукового об'єкту “національне надбання України”, експериментально обґрунтовано ефективність концепції використання штучної міні-магнітосфери для керування рухом космічних апаратів (КА) з власним магнітним полем у іоносфері Землі та в міжпланетному просторі. Штучна міні-магнітосфера дозволяє реалізувати режими гальмування або прискорення КА: збільшувати силу опору (або тяги) в 3 – 4 рази у порівнянні з ”ненамагніченим” КА (порожня штучна міні-магнітосфера).

    Вдув плазми в каверну штучної міні-магнітосфери дозволяє збільшити силу опору (або тягу) КА ще в 2 – 3 рази у порівнянні з порожньою магнітосферою (наповнена міні-магнітосфера). В цілому використання штучної міні-магнітосфери дозволяє збільшити силу опору (або тягу) КА в 7 – 10 разів у порівнянні з “ненамагніченим” КА.

    Слайд 1

    Розроблено комплекс математичних моделей, що описують динамічні процеси запуску маршового ракетного двигуна для ракет-носіїв важкого і середнього класу. Комплекс включає математичні моделі робочих процесів в елементах двигунної установки при запуску, зокрема:
    – нестаціонарної течії рідини в магістралях окислювача та пального;
    – нестаціонарного теплообміну в системі живлення двигуна рідким киснем;
    – динамічних процесів у насосах окислювача й пального із урахуванням кавітації у насосах;
    – процесу вдуву газоподібного кисню в потік рідкого кисню за бустерним насосом окислювача;
    – низькочастотних динамічних процесів в елементах газового тракту (газогенератор, газовод та камера згоряння);
    – динамічних процесів у основному і бустерних турбонасосних агрегатах та у регуляторі витрати.

    Слайд 2

    Показано, що кавітаційні явища в насосах окислювача та пального здійснюють істотний вплив на перехідні процеси запуска двигуна, особливо при мінімальних тисках і максимальних температурах компонентів палива на вході у двигун.

    Слайд 3

    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2016 р.

    Для підвищення ефективності застосування магнітогідродинамічних систем, наприклад, шляхом збільшення сили Лоренца, при керуванні космічними апаратами, які рухаються в іоносфері Землі та в міжпланетному просторі, розроблено методику і процедуру синтезу штучних плазмових утворень з підвищеною на 2 - 2,5 порядки концентрацією заряджених часток біля поверхні твердого тіла. Структура розподілу заряджених часток в штучному плазмовому утворенні подібна до структури струменів-вихлопів бортових електрореактивних двигунів космічного апарату. Показано, що магнітогідродинамічні системи з штучними плазмовими утвореннями можуть бути основою нових перспективних засобів керування рухом космічних апаратів.

    16 грудня 2015 року з космодрому Шрікаріота (Індія) успішно запущено сінгапурський супутник TeLEOS 1, систему керування якого оснащено чотирма електрореактивними двигунами холівського типу, що розроблені, виготовлені та випробувані на вібростенді та плазмодинамічному стенді в Інституті технічної механіки НАН України і ДКА України. Створення нового електрореактивного двигуна є яскравим прикладом творчої співпраці науковців Інституту технічної механіки НАН України і ДКА України, Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара і Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут". (Слайд 1).

    Слайд 1

    Розроблено математичну модель, алгоритм і програму чисельного розра-хунку параметрів надзвукового струменя продуктів згоряння палива ракетного двигуна з урахуванням подачі води в тіло струменя. Виявлено основні законо-мірності впливу подачі води, змішування і спалювання продуктів згоряння в кисні повітря на структуру течії, термогазодинамічні і теплофізичні параметри струменя. Використання розробленого програмно-методичного забезпечення в ДП "КБ "Південне" для проведення проектних розрахунків дає можливість зменшити обсяги часу та фінансових витрат на експериментальні дослідження об'єктів ракетно-космічної техніки. (слайд 2).

    Слайд 2

    На основі аналізу конструкцій наземного комплексу, розробки основних положень з розрахунків навантажень і міцності, газодинамічних та температурних впливів при підготовці і проведенні пусків ракет космічного призначення створено першу редакцію норм міцності конструкцій стартового обладнання ракетно-космічних комплексів. Обґрунтовано класифікацію стартового устаткування ракетно-космічних комплексів при створенні норм міцності на основі системного аналізу з використанням ієрархічного методу. Проведено прогнозування навантажень, які виникають при експлуатації: підготовка до старту і пуск ракет-носіїв. Одержані результати використовуються для подальшого розвитку космічної галузі України. (Слайд 3).

    Слайд 3

    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2015 р.

    Розроблено методологічні основи одержання тонкодисперсних середовищ шляхом кавітаційно-імпульсної обробки різних матеріалів, побудовано матема-тичну модель, розраховано конструктивні параметри і виготовлено кавітаційно-імпульсну установку, випробування якої підтвердило високу її ефективність. У кавітаційно-імпульсну установку інтегровано три нові кавітаційно-імпульсні диспергатори одного типу, але різних конструктивних параметрів. Це дозволяє змінювати режими кавітаційно-імпульсної обробки твердої фази у потоці дво-фазового середовища шляхом зміни кількості одночасно працюючих дисперга-торів, їх черговості і вхідного тиску (слайд).

    Слайд

    Інформація про результати діяльності ІТМ НАНУ і ДКАУ за 2009-2014 рр.

    За умов фізико-хімічного моделювання взаємодії космічного апарату (КА) з іоносферою Землі на плазмодинамічному стенді, що становить національне надбання, виявлено синергетичний ефект впливу потоків атомарного кисню та ультрафіолетового випромінювання сонячного спектру на прискорену деградацію полімерних матеріалів КА. Показано, що при експлуатації КА більш двох років на висотах вище 400 км темпи деградації геометричних, вагових і термо-оптичних характеристик полімерів збільшуються в декілька разів і, як наслідок, зменшується термін експлуатації КА. Отримано залежності, що дозволяють прогнозувати зміну властивостей полімерів на орбіті (слайд 1).

    Слайд 1

    За умов фізичного моделювання взаємодії «КА – плазма» та руху космічних апаратів в іоносфері Землі на висотах від 800 до 1000 км і у міжпланетному просторі визначено кулонівські та магнітні складові коефіцієнтів сили опору і підйомної сили «намагніченої» сфери в гіперзвуковому потоці розрідженої плазми. Показано, що обертання вектора власного магнітного поля тіла відносно вектора швидкості потоку плазми дозволяє реалізувати режим динамічної взаємодії в системі «КА – плазма» з ненульовою аеродинамічною якістю, а також режими ефективного гальмування та прискорення КА за умов руху під «магнітним парусом» в іоносферній плазмі і в плазмі сонячного вітру (слайд 2).

    Слайд 2

    Інститут є лідером в Україні та за кордоном з теоретичних досліджень по вирішенню проблеми забезпечення поздовжньої стійкості багатоступеневих рідинних ракет-носіїв. В 2009-2014 рр. виконано теоретичний аналіз динамічних властивостей рідинної ракетної двигунної установки першого ступеня і конструкції корпуса ракети-носія «Антарес», що розроблялась на замовлення Orbital Sciences Corporation (США), проведено теоретичні дослідження поздовжньої стійкості нової рідинної ракети-носія космічного призначення на активній частині іі польоту, виконано теоретичний прогноз поздовжньої стійкості нової багатоступеневої рідинної ракети-носія космічного призначення «KSLV-II». Розроблено низку рекомендацій щодо вирішення проблеми забезпечення поздовжньої стійкості цих ракет-носіїв.

    Слайд 3

    Розроблено конструкцію і виготовлено низку підвісок крісел водіїв транспортних засобів різного призначення. Проведено експериментальні дослідження вказаних підвісок і отримані результати, які свідчать про те, що запропоновані нові конструкції пневматичних підвісок по своїм динамічним властивостям перевищують кращі, вельми складні, пневматичні підвіски відомих світових фірм Sears Seats (США) і Grammer (Німеччина), як з пасивною, так і з полуактивною і активною системою віброзахисту. Експериментальні зразки крісел з встановленою в них віброзахисною системою впроваджено в ДП «ВО «ПМЗ» (слайди 3, 4).

    Слайд 4

    В ІТМ НАНУ і ДКАУ розроблено науково-методичне забезпечення, що не має аналогів в Україні, для комплексного розв’язання задач аеродинамічного проектування компресорних решіток. Розроблено науково-методичне та програмне забезпечення для розрахунку параметрів просторових турбулентних трансзвукових потоків повітря у компресорних ступенях авіаційних газотурбінних двигунів та програмно-методичне забезпечення для аеродинамічної оптимізації лопаткових вінців. Вказані розробки використовуються одним з провідних у світі підприємств-розробників авіаційних двигунів ДП «Івченко-Прогрес» при проектуванні лопаткових вінців компресорів газотурбінних двигунів. Зокрема, було спроектовано решітку напрямного апарату останнього ступеня осьового компресора наземної газоперекачувальної установки (слайд 5).

    Слайд 5

    З метою оновлення парку залізничних вантажних вагонів на залізницях України продовжено впровадження запропонованої ІТМ НАНУ і ДКАУ комплексної модернізації типових візків вантажних вагонів, що дозволяє поліпшити показники їх динамічних якостей, безпеку руху, зменшити знос коліс і рейок. При цьому вартість вагону збільшується всього на 2-3%, а ресурс деталей, що найбільш зношуються, зростає у декілька разів, окремих вузлів - більш ніж у 10 разів. В даний час на залізницях України вже експлуатується більше 23000 піввагонів з модернізованими візками (близько 33% парку піввагонів). За українською технологію модернізовано також візки вантажних вагонів на залізницях Білорусії (1000 візків), Казахстану (500 візків) і Росії (200 візків) (слайд 6).

    Слайд 6

    В межах науково-технічної програми ЄС «7 Рамкова програма» інститут виконує проект LEOSWEEP, в якому беруть участь: Інженерно-будівельна компанія (SENER Ingenieria y Sistemas, Іспанія), Мадридський політехнічний університет (Іспанія), TransMIT Gesellschaft fuer Technologietransfer mbH (Німеччина), Німецький центр авіації і космонавтики (Німеччина), Саутгемптонський університет (Велика Британія), Національний центр наукових досліджень (Франція), Приватна португальська аерокосмічна промислова компанія «DEIMOS ENGENHARIA S.A.» (Португалія). Проект LEOSWEEP спрямований на створення умов, що забезпечують у найближчому майбутньому проведення робіт з видалення великомасштабного сміття за допомогою технології, що використовує іонний промінь для створення сил гальмування і наступного відведення фрагмента космічного сміття з орбіти (слайд 7).

    Слайд 7

    © 2001 - 2023 Інститут технічної механіки НАНУ і ДКАУ