Пошивалов Володимир Павлович

Народився в м. Дніпропетровську 30 квітня 1955 року. Вища освіта за спеціальністю «Динаміка і міцність машин» (1977 р., Дніпропетровський державний університет, нині – Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара); кандидат технічних наук (1983 р.) і доктор технічних наук (1993 р.) за спеціальністю 01.02.04 – Механіка деформівного твердого тіла; старший науковий співробітник (1990 р.) за спеціальністю 01.02.06 – Динаміка, міцність машин, приладів і апаратури; професор (1999 р.) за спеціальністю 05.02.09 – Динаміка і міцність машин; член-кореспондент НАН України (2024 р.) за спеціальністю «Механіка».

Працював в Інституті технічної механіки НАН України і ДКА України на посадах інженера, молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника, провідного наукового співробітника, завідувача відділу надійності і довговічності технічних систем; після реорганізації структури інституту ‑ на посаді провідного наукового співробітника, завідувача відділу міцності і надійності механічних систем, заступника директора інституту з наукової роботи. З травня 2024 року виконує обов’язки директора ІТМ НАНУ і ДКАУ. Голова Вченої ради ІТМ НАНУ і ДКАУ (з 2024 р.).

Спеціаліст в галузі надійності, довговічності та довготривалої міцності складних технічних систем. Автор низки фундаментальних результатів з розв’язання задач нелінійного деформування та випинання в умовах повзучості конструктивно ортотропних та ізотропних оболонок з урахуванням миттєвих пластичних деформацій, історії навантаження і пошкоджуваності матеріалу, з розробки підходів до управління надійністю функціонування ергатичних систем, методів підвищення надійності і довговічності елементів конструкцій за рахунок збудження процесів самоорганізації, методів та методик оцінки можливості продовження експлуатації складних технічних систем після закінчення гарантійних строків, а також створення науково-методичного та програмного забезпечення з розрахунку часу руйнування елементів конструкцій, які працюють у складних режимах навантаження і при високих температурах.

Є науковим керівником низки фундаментальних та прикладних науково-дослідних робіт, що виконуються в інституті. Під його безпосереднім керівництвом та за особистої участі проводяться дослідження по розробці методів підвищення надійності і довговічності елементів конструкцій на основі використання принципів синергетики та дослідження надійності функціонування ергатичних систем.

Входив до складу експертної групи з розгляду робіт, представлених на здобуття Премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій за пріоритетним напрямом інноваційної діяльності «Освоєння нових технологій високотехнологічного розвитку транспортної системи ракетно-космічної галузі, авіа- і суднобудування, озброєння та військової техніки». Нині є членом експертної групи з оцінювання ефективності діяльності наукових установ з інженерно-технічних наук МОН України, членом конкурсної комісії з відбору наукових і науково-технічних робіт для фінансування за напрямом «Підтримка пріоритетних для держави наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок» бюджетної програми 6541230 за пріоритетним напрямом «Механіка та технології ракетно-космічних, авіаційних і морських апаратів і систем, механіка матеріалів і конструкцій для потреб оборони та безпеки держави» Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України.

Член Національного комітету України з теоретичної і приладної механіки, член технічного комітету з надійності Міжнародної федерації по теорії механізмів і машин.

У вересні 2023 року виступив на засіданні Президії НАН України з доповіддю «Управління фізико-механічними властивостями алюмінієвих сплавів для підвищення їх міцнісних характеристик і використання у конструкціях оборонного призначення».

Більше 20 років працював професором за сумісництвом на кафедрах теоретичної і комп’ютерної механіки та механотроніки Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, був членом двох спеціалізованих вчених рад по присудженню наукового ступеня доктора наук в Дніпровському національному університеті ім. Олеся Гончара та Національному університеті «Запорізька політехніка». Займався підготовкою наукових кадрів через аспірантуру. Під його керівництвом захищена одна кандидатська дисертація.

Автор близько 200 наукових праць. Основні результати досліджень надруковані у 3 монографіях, 9 роботах навчально-методичного характеру, у фахових статтях та доповідались на міжнародних і всеукраїнських з’їздах, конференціях, симпозіумах та семінарах. Входив до складу оргкомітету Міжнародної молодіжної конференції «Людина і космос» (Дніпро, 1999-2024 рр.) і Міжнародної наукової конференції «Математичні проблеми технічної механіки» (Дніпро, 2011-2024рр.), Міжнародної наукової конференції «Актуальні проблеми механіки» (до 145-річчя від дня народження С. П. Тимошенка) (Київ, 2023р.). Обраний головним редактором журналу «Технічна механіка». Лауреат міської премії в області механіки ім. академіка АН УРСР В. А. Лазаряна (1983 р.); нагороджений премією за кращу наукову роботу у конкурсі молодих вчених в області технічних наук АН УРСР (1987 р.), ювілейною медаллю «100 років М. К. Янгелю» (2011 р.), ювілейною Почесною грамотою Президії НАН України (2018 р.), Почесною грамотою Придніпровського наукового центру НАН України і МОН України (2018 р.), відзнакою ІТМ НАНУ і ДКАУ «За заслуги» (2021 р.).

СЛУЖБОВА АДРЕСА:Інститут технічної механіки, 15, вул. Лешко-Попеля,
49005, м. Дніпро, Україна
НОМЕР ТЕЛЕФОНУ:+(380)-56-376-45-86
E-MAIL:poshivalov.v.p@nas.gov.ua
vposhivalov@gmail.com

Журнал “Технічна механіка”

Періодичність видання: 4 рази на рік

Мова видання: українська, англійська

Головний редактор: член-кореспондент НАН України Пошивалов В. П.

http://journal-itm.dp.ua/index_ukr.html