По мірі освоєння навколоземного космічного простору (НКП) стали актуальними проблеми запобігання його техногенному засміченню і забезпечення працездатності об’єктів ракетно-космічної техніки (РКТ) в умовах зростання популяції фрагментів космічного сміття (КС). Було виконано комплекс робіт з проблеми безпеки космічних літальних апаратів, пов’язаної з високою імовірністю зіткнення з фрагментами КС, а також розглянуто питання запобігання зростанню хмари фрагментів КС. Досліджено комплекс задач, пов’язаних з відведенням з робочих орбіт КА, які припинили функціонування. Досліджено електродинамічну космічну тросову систему, що використовує для гальмування об’єктів РКТ явище електродинамічного гальмування з метою відведення відпрацьованого КА з орбіти. Показано, що використання пропонованої системи дозволить проводити ефективне очищення НКП на низьких орбітах від КС.
Сформовано проєктний вигляд і вибрано параметри аеродинамічної системи відведення з орбіти розгінного ступеня ракети-носія “Циклон‑4”. Розроблено нову конструктивну схему аеродинамічної системи відведення космічного апарата “Січ‑2‑1” розробки ДП “КБ “Південне”. Проведено модернізацію аеродинамічної системи відведення для використання її на верхньому ступені РН “Циклон‑1М”.
Проведено дослідження, необхідні для реалізації концепції безконтактного видалення космічного сміття, яка отримала назву “Пастух з іонним променем”. Розроблено основні положення нормативних документів, які забезпечують підвищення безпеки космічних польотів і підготовлено галузевий стандарт з обмеження забруднення НКП. У відділі проводились роботи щодо забезпечення науково-технічного супроводження взаємодії Державного космічного агентства України з Міжагентським комітетом з космічного сміття (МККС). Керівник відділу Алпатов А. П. і провідний науковий співробітник Хорошилов С. В. входять до складу МККС і беруть безпосередню участь у роботі МККС.
