Центр коллективного користування

Відділ динаміки гідромеханічних і віброзахисних систем

Заввідділом – академік, др. техн. наук, професор О. В. Пилипенко

Відповідно до Розпорядження Президії НАН України від 27.03.08 № 174 з метою найбільш раціонального використання унікального наукового обладнання в Інституті технічної механіки створено Центр колективного користування для надання науковцям НАН України можливості проведення досліджень на обладнанні, що обслуговується кваліфікованим персоналом для динамічних випробувань.

Стенд “Hydropuls”

Загальний опис

До складу обладнання Центра входить унікальний стенд, призначений для проведення статичних, динамічних і випробувань на міцність матеріалів, конструкцій і механічних систем, сервогідравлічна установка “HYDROPULS” компанії INSTRON SCHENK TESTING SYSTEMS (Німеччина). Стенд “Hydropuls” дозволяє проводити дослідження випробуваного об’єкта в широкому амплітудно-частотному діапазоні гармонійних коливань, детермінованому й випадковому впливі, що збуджує. Частотний діапазон впливу, що збуджує, – від 0,05 Гц до 80 Гц. Випробуваний об’єкт може мати масу до 3200 кгс при динамічному навантаженні й до 4000 кгс при статичному навантаженні на нього.

Основні технічні характеристики обладнання наведено в таблиці

Параметр, одиниця вимірюванняЗначення параметра
Статичне зусилля (максимальне значення), кН40
Динамічне зусилля (максимальне значення), кН+ 32
Повний хід штока гідроприводу PLz40NQ160, мм0 250
Робочий тиск мастила у гідроциліндрі, бар210 280
Частотний діапазон збурювального впливу по ходу штока гідроприводу, Гц 0 100
Максимальна амплітуда переміщення штока гідроприводу (не менш) згідно з частотами робочого діапазону: 0 2 Гц, мм 10 Гц, мм 20 Гц, мм 50 Гц, мм 100 Гц, мм   100 5 210,5
Продуктивність насосної станції мод.3528-041 по витратах мастила (не менш), л/хв 41
Кількість масла марки Mobil DTE-25 в ємності насосної станції мод. 3528-041, л 280
Система управління Labtroniс 8800 с 4ма аналого-цифровими перетворювачами для підключення датчиків положення, сили та віброприскорень з частотою сканування 5 кГц, с розрішенням, біт   19
Точність завдання збурювального впливу по переміщенню штока або силі впливу, % + 0,05
Точність завдання збурювального впливу по швидкості переміщення або віброприскоренню штоку гідроприводу, %  + 0,5
Операційна система комп’ютера системи управління Labtroniс 8800 Windows XP
Завдання гармонічного, П-образного, трапецеїдального та ін. видів збурювального впливу, одиничного імпульсу та збурювального впливу, що визначається заданими значеннями спектральної щільності від зовнішнього джерела керуючого сигналу (формується спеціальним програмним забезпеченням стенда)Програми:RS Console;RS Save$RS BasLab Local;RS Block;RS Sweep;RS GenData
Забезпечення 4-х канального збору, запису і попередньої обробки інформації про роботу стенда та параметрів об’єкта, що випробовується, (осцилограма, коефіцієнт передачі, амплітудо-фазочастотна характеристика системи, кореляційна функція та ін.) – здійснюється за допомогою спеціального програмного забезпечення стендаПрограми:RS BasLab Local;RS Save;RS SCOPE;RS Block;RS Replay;RS SigEdit.
Розмір вібраційної платформи столу, мм1100х1100
Максимальний габарит по висоті об’єкта, що випробовується, мм 1885
Споживана потужність, кВт25
Маса стенда в зборі, кг884
Умови експлуатації стенда по температурі, градус С+ 10 – 35
Умови експлуатації стенда по вологості при температурі +25° С не більше, %80

Головним завданням Центру є надання науковцям НАН України можливості проведення досліджень на обладнанні, яке обслуговується кваліфікованим персоналом.

Обладнання Центру дозволяє отримати нові дані при проведенні статичних та динамічних досліджень у широкому частотному діапазоні при гармонічному, детермінованому та випадковому збудженні. Основним напрямком робіт є проведення випробувань амортизаційних та віброзахисних систем різного призначення.

У 2023 році було досліджено способи реалізації «випадкового» збурювального впливу на об’єкт випробувань для подальшої оптимізації режимів роботи сервогідравлічної установки. Виконано профілактичні роботи з обслуговування системи управління Labtroniс 8800 та інших компонентів установки «Hydropuls».

Наукові установи та організації НАН України, які мають потребу в проведенні досліджень на обладнанні «Hydropuls», два рази на рік до 15 січня і до 15 червня можуть надати у письмовому вигляді до Бюро Відділення механіки НАН України заявки на кількість годин (визначається фахівцями Центру), строки та види досліджень, що потребують зазначеного обладнання. Бюро відділення механіки НАН України за поданням директора ІТМ НАНУ і ДКАУ затверджує загальний розподіл між замовниками робочого часу, відведеного для колективного користування обладнанням. Директор ІТМ НАНУ і ДКАУ своїм наказом, узгодженим з Бюро відділення механіки НАН України, затверджує графік роботи Центру. При плануванні часу роботи Центру дирекція керується пропорціями, вказаними в розпорядженні Президії НАН України №322 від 28.04.2004. Використання часу роботи обладнання реєструється в журналах встановленої форми. Платні послуги з використанням обладнання Центру НАН України для потреб установ, підприємств та організацій, які не належать до НАН України, надаються згідно з чинним законодавством. Інститут забезпечує всі поточні витрати, пов’язані з використанням обладнання, наданого Центром колективного користування НАН України. У разі необхідності проведення ремонтних робіт, їх вартість розподіляється пропорційно робочому часу між замовниками – установами НАН України.

СЛУЖБОВА АДРЕСА:Інститут технічної механіки, 15, вул. Лешко-Попеля,
49005, м. Дніпро, Україна
НОМЕР ТЕЛЕФОНУ:+38-056-372-06-45
E-MAIL:office.itm@nas.gov.ua

Журнал “Технічна механіка”

Періодичність видання: 4 рази на рік

Мова видання: українська, англійська

Головний редактор: академік НАН України О. В. Пилипенко

http://journal-itm.dp.ua/index_ukr.html